Introduction&Application
Fanchi Dynamic Checkweigher FA-CW1200 Dedicated for Logistics Industry and TV Weight Check
1. Weighs a wide range of flexible and rigid packs up to 100kg;
2.Excellent processing and weighing speed by FPGA hardware filter with intelligent algorithms;
3.Automatic parameter setting by intelligent product sampling;
5.Easy operation by friendly colorful HMI;
6.High capacity operation statistic record with USB data output;
7.Brushless motors & proven conveyor components designed for reliable 24/7 operation
8.High precision structural components and stainless steel 304 frame by CNC tooling.
Key Components
1. German HBM high speed load cell
2. Japanese Oriental motor
3. Danish Danfoss frequency converter
4. Japanese Omron Optic sensors
5. US Gates synchronous belt
6. Japanese SMC pneumatic unit
7. Weinview industrial touch screen
Technical Specification
Model FA-CW1200
Brand Fanchi
Weight Range 0.1-100kg
Minimum Scale/Resolution 1g
Best Accuracy(Зσ) ±20g
Max Throughput 15pcs/min
Line Height Options 450, 500, 550, 600, 650, 700, 750, +/-100mm(can be customized)
Weigher Platform Size(WxL) 1200x1800mm
Belt Width 1200mm
Belt Type PU Anti-static
Supply Voltages 220V/1P/50 or 60Hz
Air Supply 5-8bar(10mm outside dia)
Product Memory 100
Material of Construction 304 Brushed stainless steel
Temperature Range -10 to 40° C (14 to 104° F)
Humidity 0 to 95% Relative Humidity (Non-condensing)